By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - Ocak 2014 Viyana lokantalarında yenilikler


Brasserie & Bakery restoranı, Ekim 2013'te Viyana Albertinaplatz'ta açılan The Guesthouse Vienna oteli içerisinde yer alıyor. Viyana'nın tarihsel kısmının kalbindeki bu yeni lokalin iç dekorasyonu, içinde bulunduğu zarif butik otelinin kendisi gibi Londra merkezli Conran&Partners tarafından gerçekleştirildi. Restoranın dizaynı klasik-modası hiç geçmeyen türden bir understatement sadeliğine ve Viyana kafeleri aleminden alıntılara dayanıyor. Brasserie geleneksel yemeklerin çağdaş yorumlanışlarını sunuyor, yanında da odun fırınından taze çıkmış ekmek ve hamur işleri, restoranın kendi yapımı pastane ürünleri ve Viyana Naber kahvesi yer alıyor. Viyana Ringstrasse üzerindeki lüks Bristol oteliyse geçtiğimiz aylarda faaliyetine devam ederken geniş kapsamlı bir tadilattan geçti ve on oda ve süit ve ayrıca beş banket salonu eklendi. Sacher grubu üyesi otelin tadilat işleri, ilk olarak 1892 yılında açılmış olan ünlü otelin orijinal Art-deco stiline uygun olarak yapıldı. Lobi ve barın yanında ayrıca restoran da yenilendi (açılış: 12.12.2013) ve tarihsel kartonpiyer tavanı da tekrar görünür hale getirildi.

Melia Vienna otelinin restoranı ve barı, Avusturya'nın en yüksek binasında (220 metre) gösterişli bir konuma sahip. İspanyol Melia otelleri uluslararası grubunun, Tuna nehrinin sol kıyısında 22. Bezirk'te Dominique Perrault tarafından tasarlanan gökdelen binasında yer alan yeni yaşam tarzı otelinin açılışının Şubat 2014'te yapılması düşünülüyor. Otelin odaları ve süitleri alt katlardayken, Meliá Roof Top Bar binanın 58. katında, Meliá Restaurant da 57. katında yer alıyor, dolayısıyla pencereden görülen manzarası nefes kesen türden. Mutfak şefi Siegfried Kröpfl daha önce Hotel Bristol'daki restoranı yönetiyordu. Yine Şubat 2014'te öngörülen bir açılış, 3. Bezirk'teki bir bina kompleksinde yer alan The Room restoranına ait. Aynı bina yeni Ruby Sofie Hotel ve 1883'te ilk olarak bir umumi banyo olarak inşa edilen, daha sonra balo salonu olarak hizmet veren, 2001 yılında bir yangında kısmen tahrip olan ve şimdi yeniden canlandırılan 700 m² büyüklüğündeki Sofiensaal'i de barındırıyor. 200 sandalyeli yeni restoran Avusturya ve uluslararası klasik yemekleri sunuyor ve yaz mevsiminde açıkhavaya kurulu masalarda da hizmet veriyor.

Sanat ve lezzetler TBA21 Augarten'da yer alan The Supper Club içinde birleşiyor. Kulüpteki yeni gösteriler dizisi sanat performansı, fikir alışverişi ve yemek menüsünü aynı akşamda bir araya topluyor ve akşamın teması daima bir sanatçının eseri tarafından belirleniyor. 2013/2014 kışı için on bir tematik gece gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Kulüp gecesinin mekanı ise Wiener Augarten bahçesi içerisinde Francesca von Habsburg özel vakfı Thyssen-Bornemisza Art Contemporary binasıdır.

Ekim 2013'te 2. Bezirk'te açılan Campus WU da birkaç yeni lokalin birden açılışıyla daha da canlanacak. Avrupa'nın bu en büyük iktisat bilimi kampüsü, göz alıcı mimari yapılarıyla dikkat çekiyor: örneğin Zaha Hadid Architects mimarlık bürosunun gerçekleştirdiği geleceğin dünyası hissi veren Library&Learning Center ve CRABstudio London, BUSarchitektur Wien ve Atelier Hitoshi Abe Sendai/Los Angeles gibi saygın başka mimarların eserleriyle. Das Campus restoranı endüstriyel dizaynlı atmosferinde ızgara et yemekleri sunuyor, İskandinav tarzında tasarlanan Nykke ise taze organik yemekler sunuyor, Comida y Luz ise egzotik yemekleri göz zevkine hitap eden bir kampüs manzarası önünde servis ediyor.

İki yıldız (Guide Michelin Main Cities of Europe 2013), dört şapka (Gault Millau Avusturya 2014) sahibi ve dünyanın en iyi 50 restoranı sıralamasında 9. sırada yer alan (Restaurant Magazine 2013) Restaurant Steirereck, halen Viyana şehir parkı içindeki yerinde tadilat yapıyor. Restoran tadilat sırasında çalışmaya devam edecek, ancak şubat ayında restoran iki hafta kapalı kalacak. Viyana PPAG Architects mimarlık bürosunun çizdiği projeye göre Nisan 2014'e kadar devam edecek olan tadilat çerçevesine yeni bir laboratuvar mutfak kurulacak ve terasın üstü kapanacak. 7. Bezirk'teki Spittelberg de yer alan bir restoran da BEHF tarafından çizilen bir projeye göre dönüşümden geçecek. Şubat 2014'te tamamlanacak olan dönüşümün sonunda, daha önce ünlü "Motto am Fluss" restoranında Chef de Cusine olan Mario Bernatovic burada Kussmaul adıyla kendi restoranını açacak. Lüks restoranın yanında bir kafe ve ayrıca restorana bağlı bir fırın ve pastane de hizmet verecek.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links