By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - Ekim 2013 VİDEO: Çocuklar için Viyana


Video "Vienna for Children" (MP4, 115 MB)
(
Artwork: Oliver von Feistmantl, www.olivervonfeistmantl.com)

Viyana şehir merkezinde bulunan Haus der Musik, müziği tüm duyularla algılanabilir hale getiriyor. Dev enstrümanlar, bilgisayar ve en modern teknoloji, oynamaya, deneyler yapmaya ve araştırmaya davetiye çıkarıyor. Bu müzikal deneyim aleminde çocuklar Viyana filarmoni orkestrasını yönetebilir, tokmağı gönüllerince davula indirebilir, bilgisayar başında müzikle oynayabilir ve kendi CD'lerini kaydedebilir ya da, bir bebeğin anne karnında neler duyduğunu kendi kulaklarıyla duyabilirler. Burada ayrıca, geçmiş zamanların büyük bestecileri hakkında da pek çok şey öğrenmek mümkün – örneğin Beethoven ve Mozart'ın hayatlarından heyecanlı hikayeler, genç ziyaretçileri bekliyor.

Esterhazi parkındaki Haus des Meeres ise tropikal tatlı su ve deniz balıklarının ve Akdeniz ve Avusturya sularından balıkların görülebileceği bir yerdir. Tropenhaus ve Krokipark ise ziyaretçilerine serbestçe uçan kuşlar ve dolaşan maymunlar sunuyor, teraryumlarında zehirli yılanlar ve dev yılanlar, kertenkeleler, yaprak kesen karıncalar ve dev tarantula örümcekleri barındırıyor. Macera akvaryumunda da çocuklar akvaryum tabanına yerleşik "dalgıç miğferleri" sayesinde tropikal balıkların dünyasını iyice yakından görebilirler. Suni bir damlataş mağarası içinde de zehirli dev kırkayaklar ve UV ışığı altında hayaletler gibi ışık yayan akrepler gibi, 100 değişik türde geceleri faal olan hayvanlar ve mağara sakinleri gözlemlenebilir. Köpek balıklarına yem verilmesi, en çok ilgi çeken olaylardan biri. Kale bahçesinde bulunan kelebek evi de tropikal bölgelere bir gezinti imkanı veriyor. Jugendstil üslubundaki harikulade seralarda 26 derece sıcaklık ve yüzde 80 nem oranına sahip bir hava hakim. Bu, orada serbestçe uçarken gözlemlenebilen yüzlerce egzotik kelebek türü için ideal ortamdır.

MuseumQuartier semtindeki ZOOM Çocuk Müzesi (ZOOM Kindermuseum) ise çocukların gönüllerinden geldiği gibi sorular sorabileceği, her şeye dokunabileceği, araştırabileceği ve oynayabileceği bir mekandır –çocukların duyularıyla tanık olması ve kavraması, buranın hedefidir. Yetişkin refakatçılar da gelebilir ve programlara aktif olarak katılabilir. ZOOM çocuk müzesi 1.600 metrekareye yayılan dört bölüme sahip: bir animasyon filmleri stüdyosu (8-14 arası yaşlardakiler için), bir sanat atölyesi (3-12 yaş arası), ZOOM Ozean (bebekler ve okul öncesi çağ çocuklar için oyun ve macera alanı) ve ayrıca bilim, sanat, günlük yaşam kültürü ve mimari ile ilgili etkileşimli sergiler.

  • Ses müzesi: Haus der Musik. Das Klangmuseum, Seilerstätte 30, 1010 Wien, www.hdm.at
  • Deniz müzesi: Haus des Meeres - Aqua Terra Zoo, Fritz-Grünbaum-Platz 1 (Esterházypark), 1060 Wien, www.haus-des-meeres.at
  • Kelebek evi: Schmetterlinghaus, Burggarten, 1010 Wien, www.schmetterlinghaus.at
  • Çocuk müzesi: ZOOM Kindermuseum, MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.kindermuseum.at

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links