By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - Ekim 2013 Yeni yıla Viyana'da girmek


Yılın son gününde Viyana büyük yılbaşı partisinin mekanı haline geliyor. Müzik podyumları, yiyecek standları ve satış kulübeleriyle donatılmış haldeki şehir merkezi cadde ve sokakları boyunca oluşturulan Silvesterpfad şenlik yolunda valstan pop müziğine kadar geniş bir yelpazede çalınan müzikler parti atmosferi yaratıyor. Gece yarısında Stephansplatz meydanında ünlü dev Pummerin çanının sesleriyle tuna valsı müziği eşliğinde herkes dans edecek. Ondan önce vals adımlarını öğrenmek isteyenler Viyana dans okullarının çok hızlı vals kurslarından birine katılabilirler.

Yılbaşı gecesinde vals yapmanın mutluluğunu yaşamak isteyenler için Viyana Hofburg sarayındaki Le Grand Bal da ideal ortamdır. İmparatorluk döneminin anıtları arasında imparatorluk günlerinin eğlenceleri yaşanacak, Viyana devlet oüperasından ve halk operasından solistler de hünerlerini gösterecekler. Doğrudan Heldenplatz meydanına bakan yeni açık hava barından da tam gece yarısında atılan havai fişekler izlenebilecek. Şehrin çok sayıdaki kulüplerinde ve müzik lokallerinde de yeni yıla dans edilerek girilecek. Çok sayıda Viyana oteli ve restoranı yılın son gününde nezih yıl başı galaları düzenliyorlar ve belediye sarayının balkonunda da yeni yıl şerefine kadehler tokuşturulacak.

Yeni yılın ilk günü doülayısıyla Viyana filarmoni orkestrası da müzik derneğinin altın salonunda, dünya televizyonlarından naklen yayınlanan ünlü yıl başı konseri ile müzik keyfini zirveye taşıyacaklar. Ancak yılbaşı konseri (1.1.), ön konser (30.12.) ve ayrıca yılbaşı gecesi konseri (31.12.) için biletler, yoğun talep nedeniyle yalnızca internetten yapılan bir çekilişin talihlileri tarafından alınabilecek. Viyana filarmoni orkestrasının web sitesinde, 2-23.1.2014 günleri arasında, önümüzdeki 2014/2015 yıl sonu/yıl başı konserleri için bilet çekilişine başvurular kabul edilecek. Viyana devlet operasında ve halk operasında yılın son akşamı geleneksel olarak programda Johann Strauss'un Yarasa operası yer alıyor. Viyana konser merkezi Konzerthaus ise yıl başı dolayısıyla (30-31.12.2013, 1.1.2014) Viyana Senfoni Orkestrası yorumuyla Ludwig van Beethoven'in 9. senfonisini sunuyor. Theater an der Wien ise Robert Wiene'nin Richard Strauss'un aynı isimli operasından esinlenerek 1926 yılında çektiği Der Rosenkavalier adlı sessiz filmi gösteriyor. Film gösterisinde ORF Viyana Radyo Senfoni Orkestrası Cornelius Meister yönetiminde Richard Strauss'un eserlerini seslendirecek.

Viyana'nın iki semt pazarı da yıl başı öncesinde kutlama atmosferi yaratacak. Schönbrunn sarayı önünde kurulacak olan Neujahrsmarkt Avusturya'dan el sanatları, yeni yıl için uğurlar, lezzetli yiyecekler, panç ve sıcak şarap sunacak. Maria-Theresien-Platz meydanındaki (sanat tarihi ve doğa tarihi müzeleri arasında) yıl başı köyü (Silvesterdorf) etkinliği bu yıl ilk defa düzenlenecek ve 31.12.2013 günü ayrıca Viyana Silvesterpfad şenlik yolunun da bir parçasını oluşturacak.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links