By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - Ekim 2013 Viyana balo sezonuna girdi


Balo sezonunun açılışında  Viyana Japonya'ya selam gönderiyor. Bu yıl 15.11.2013 günü Viyana Belediye Sarayı'nda (Rathaus) üçüncü defa yapılacak olan Viyana Kızılhaç Balosu'nun teması "Viyana Japonya buluşması". Hayır amaçlı balo gecesinin geliri Viyana kızılhaç örgütünün çocuk ve gençlere yönelik yardım projelerinde kullanılacak. Balonun onursal hamiliğini Viyana'daki Japonya büyükelçisi SE Şigeo İvatani, Viyana Belediye Başkanı Michael Haeupl ve Viyana Kızılhaç Başkanı Karl Skyba birlikte üstleniyorlar. Balo misafirleri Japonya kültürünü tanıyabilecekler ve bu arada da bir geleneksel çay ikram törenini izleyecekler.

Yılbaşı gecesi Viyana Hofburg Sarayı'ndaki nezih Le Grand Bal için seçilen tema ise Viyana ruhu, yani "L'Esprit Viennois". Bir zamanlar imparatorun kullandığı gösterişli salonlarda imparatorluk günlerindeki gibi eğlenecek olan misafirler Viyana Devlet Operası ve Halk Operası sanatçılarının sunduğu gösterileri izleyecekler ve ayrıca birden fazla orkestranın çaldığı ve valstan caz ritimlerine kadar uzanan bir yelpazede dans müziklerine eşlik edecekler. Dört servisten oluşan yılbaşı menüsünde buğulama somon fileto, patates tartlı dana ciğeri kızartması ve kızılcıklı mousse gibi lezzetler yer alacak. Gece yarısı havai fişek gösterisi de hemen Heldenplatz'a bakan yeni açık hava barından bir kadeh şampanya eşliğinde seyredilebilecek.

Ocak ve şubat aylarındaki faşing döneminde Viyana balo sezonu zirvesine ulaşacak. O günlerin en büyük olayları arasında devlet operasındaki opera balosu (27.2.2014, www.wiener-staatsoper.at), Musikverein'daki Viyana Filarmonni Balosu (23.1.2014, www.wienerphilharmoniker.at), Hofburg sarayında yapılacak olan Viyana Pastaneciler Balosu (Wiener Zuckerbäckerball) (16.1.2014, www.zuckerbaeckerball.com), Kahveciler Balosu (21.2.2014, www.kaffeesiederball.at), Konzerthaus'daki Şeker Balosu (28.2.2014, www.bonbonball.at) ve Viyana'nın gay ve lezbiyenler için Parkhotel Schönbrunn'da yapılan klasikleşmiş Viyana Gökkuşağı Balosu (22.2.2014, www.regenbogenball.at).

Viyana şehir merkezindeki uzun bir geçmişe sahip Elmayer Dans Okulu da Viyana'yı ziyaret edenler için Vals Günü (Walzer Jour Fixe) ile çok özel bir program sunuyor. Her cumartesi saat 16-17 arası Viyana valsı öğretiliyor, bu dans dersine önceden kayıt yaptırmadan gelinebiliyor, ders dili İngilizce. Öğrencilere deri tabanlı ayakkabılar –ve bir dans partneri- getirmek kalıyor. Lipizzaner ahırlarının yanındaki binada bulunan ünlü dans okulunda tabii önceden randevu alınarak özel dersler de alınabiliyor.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links