By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 10/2013 Wielkie wiedeńskie wystawy w pierwszym półroczu 2014 r.


Punktem wyjściowym dla wystawy Wiedeń – Berlin, organizowanej przez Belweder we współpracy z Galerią Berlińską, są wzajemne relacje, różnice i podobieństwa między obiema secesjami na przełomie XIX i XX wieku. Podczas gdy wiedeńscy ekspresjoniści wyróżniali się psychologicznym podejściem do sztuki, młodych gniewnych z Berlina cechowała raczej ekstatyczno-agresywna siła wyrazu. Pierwsza wojna światowa doprowadziła do zbliżenia obu narodów, w związku z czym pomiędzy miastami nawiązała się ożywiona wymiana artystyczna. Wśród autorów dzieł wybranych na ekspozycję znaleźli się m.in. Otto Dix, George Grosz, Albert Paris Gütersloh, Josef Hoffmann, Friedrich Kiesler, Ernst Ludwig Kirchner, Max Liebermann i Egon Schiele.

Galeria Kunst Haus Wien poświęciła obszerną retrospektywę austriackiemu fotografowi Andreasowi H. Bitesnichowi (ur. 1964 w Wiedniu). Bitesnich zyskał międzynarodowy rozgłos przede wszystkim dzięki rzeźbiarskiemu podejściu do ludzkiego ciała i perfekcyjnemu doborowi światła w fotograficznych aktach. Wystawa prezentuje prace pochodzące z różnych serii aktów fotografa i umieszcza je w nowym kontekście. Oprócz aktów można zobaczyć także zdjęcia z podróży i portrety.

Wystawa Albertina – narodziny światowej kolekcji prezentuje arcydzieła kolekcji w kontekście zmiennej i fascynującej historii – od epoki dworskiego baroku pod panowaniem Marii Teresy, przez lata rewolucji w Ameryce i Europie, po ponowne wzrastanie w siłę konserwatywnych monarchii po kongresie wiedeńskim. Etapy życia założycieli kolekcji wiedeńskiej Albertiny, arcyksiężnej Marii Krystyny i księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego, które toczyło się w takich wiodących ośrodkach artystycznych i politycznych, jak Drezno, Rzym, Paryż, Bruksela i Wiedeń, ilustrują jednocześnie złożone powiązania w świecie kolekcjonerów i handlarzy sztuki, feudalne życie europejskiej arystokracji oraz polityczne i duchowe przemiany w dobie oświecenia. Ozdobą kolekcji jest słynna akwarela Albrechta Dürera „Młody zając” z 1502 roku.

Wystawą "Stolica Eksperymentu – 1873: Wiedeń i wystawa światowa“ Muzeum Wiedeńskie przypomina o radykalnym przełomie, jaki miasto przeżywało po zburzeniu murów miejskich w latach 60. XIX wieku. Szybko rozrastające się miasto znajdowało się na najlepszej drodze do przekształcenia się w metropolię, a okres grynderski był jedną z najdynamiczniejszych faz, jakie Wiedeń kiedykolwiek przeżywał. Ulica Ringstraße, regulacja Dunaju czy wybudowanie wodociągu zasilanego przez górskie źródła to wielkie projekty, które zasadniczo odmieniły Wiedeń. Wiedeńska Wystawa Światowa w 1873 r. była pierwszą zorganizowaną w kraju niemieckojęzycznym i do tamtego czasu największą. W Praterze wybudowano wtedy wielkie hale, w tym rotundę, która później miała stać się jednym z symboli miasta, oraz ok. 200 pawilonów. Wystawę Światową obejrzało 6 milionów zwiedzających, jednak wkrótce po jej otwarciu doszło do krachu na giełdzie i nagłego końca okresu koniunktury.

  • Wiedeń - Berlin, 14.02-15.06.2014, Belweder, Dolny Belweder, Rennweg 6, 1030 Wien, www.belvedere.at
  • Andreas H. Bitesnich, 27.02-18.05.2014, Kunst Haus Wien, Untere Weißgerberstraße 13, 1030 Wien, www.kunsthauswien.com
  • Albertina – narodziny światowej kolekcji, 12.03-29.06.2014, Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wien, www.albertina.at
  • Stolica eksperymentu – 1873: Wiedeń i wystawa światowa, 15.05-28.09.2014, Muzeum Wiedeńskie, Karlsplatz, 1040 Wien, www.wienmuseum.at

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links