By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 9/2013 Lucian Freud w Wiedniu


Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu po raz pierwszy w Austrii zaprezentuje prace brytyjskiego malarza Luciana Freuda (1922-2011). Obrazy na wystawę zostały wybrane w ścisłej współpracy z artystą na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Wnuk psychoanalityka Zygmunta Freuda jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego XX wieku. Będzie można zobaczyć dzieła z całego siedemdziesięcioletniego okresu jego twórczości, w tym między innymi kilka jego najważniejszych i najsłynniejszych obrazów.

We współpracy z Muzeum Historii Sztuk Pięknych Muzeum Zygmunta Freuda przygotowało wystawę: Lucian Freud: prywatnie, prezentującą fotografie wykonane w pracowni malarza przez Davida Dawsona. Zdjęcia dokumentują okoliczności, w jakich powstawały prace Luciana Freuda, i metodykę jego pracy oraz pozwalają spojrzeć na jednego z najważniejszych artystów XX wieku z bardziej intymnej, osobistej perspektywy. Malarz David Dawson (urodzony w 1960 r.) pracował jako asystent Luciana Freuda, a w ostatnich latach życia stał się jego bliskim przyjacielem. Dawson udokumentował przy pomocy aparatu fotograficznego ostatnie 15 lat życia i pracy tego znaczącego malarza i portrecisty.

  • Lucian Freud, 8.10.2013-6.01.2014, Muzeum Historii Sztuk Pięknych, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, www.khm.at
  • Lucian Freud: prywatnie: Fotografie Davida Dawsona, 9.10.2013-6.01.2014, Muzeum Zygmunta Freuda, Berggasse 19, 1090 Wien, www.freud-museum.at

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links