By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 9/2013 Sensacyjne znalezisko na Cmentarzu Żydowskim w Wiedniu


W lipcu 2013 roku podczas prac renowacyjnych na Cmentarzu Żydowskim na Seegasse w 9. dzielnicy w Wiedniu odkryto nagrobki liczące nawet 500 lat. Na podstawie planu z 1917 roku udało się określić ich pierwotne położenie na terenie cmentarza. Tym samym zabytkową nekropolię można określić mianem jedynego na świecie żydowskiego cmentarza, który zachował się w oryginalnym stanie sprzed II wojny światowej.

Naziści zniszczyli wiele żydowskich cmentarzy, a nagrobki wykorzystali jako materiał budowlany dla celów gospodarki wojennej. W 1943 roku członkowie gminy żydowskiej przenieśli nagrobki z cmentarza na Seegasse na wiedeński Cmentarz Centralny i ukryli je pod usypanym z ziemi pagórkiem. Dopiero teraz okazało się, że również pod cmentarzem na Seegasse na głębokości około metra pod ziemią znajdują się zakopane kamienie nagrobne. Cmentarz o powierzchni 2000 m² jest położny na dziedzińcu Domu Seniora Rossau i od 9 lat poddawany jest renowacji. Prace remontowe, wykonywane zgodnie z żydowskim rytuałem, zostaną zakończone najwcześniej w 2018 roku.

Cmentarz Żydowski w 9. dzielnicy jest najstarszym zachowanym żydowskim cmentarzem w Wiedniu, a jego historia sięga polowy XVI wieku. Do 1783 roku dokonywano na nim pochówków, a do 1943 roku pozostawał w niezmienionym stanie. Po zakończeniu II wojny światowej 280 z pierwotnie 931 nagrobków zostało ustawionych na nowo. Na cmentarzu, który obecnie jest administrowany przez Gminę Żydowską, można oglądać aktualnie ok. 350 zachowanych nagrobków.

Cmentarz Żydowski

Seegasse 9, 1090 Wien
wejście przez Dom Seniora „Haus Rossau“, zwiedzanie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15

Der jüdische Friedhof in der Seegasse

Cmentarz Żydowski, Seegasse
You can also download a print-ready version of this image. Download here

© pid / kromus

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links