By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Tisková Zpráva Vídeň 9/2013 Senzační nález na židovském hřbitově ve Vídni


V červenci 2013 byly na židovském hřbitově v ulici Seegasse v 9. vídeňském obvodu objeveny v rámci sanace až 500 let staré náhrobky. Tyto náhrobky byly podle plánu z roku 1917 přiřazeny k původnímu místu určení na území hřbitova, čímž se toto historické pohřebiště stalo jediným židovským hřbitovem na světě, který se nachází v originálním stavu z doby před druhou světovou válkou.

Nacisté zničili mnoho židovských hřbitovů a náhrobky použili jako stavební materiál na válečné stavby. Členové židovské obce převezli v roce 1943 náhrobky ze hřbitova v  Seegasse na Vídeňský centrální hřbitov a ukryli je pod jednou mohylou. Teprve nyní vyšlo najevo, že také pod hřbitovem v Seegasse se přibližně metr pod povrchem nacházejí zakopané náhrobky. Hřbitov o rozloze 2.000 m² na nádvoří domu pro seniory v Rossau se už devět let renovuje. Sanační práce, které se provádějí podle židovského ritu, mají být ukončeny nejdříve v roce 2018.

Židovský hřbitov v 9. obvodě je nejstarší zachovalý židovský hřbitov ve Vídni, jeho historie sahá až do poloviny 16. století. Pohřebiště se využívalo až do roku 1783 a až do roku 1943 zůstalo nezměněno. Po skončení druhé světové války bylo 280 z původních 931 náhrobků znovu vztyčeno. Na hřbitově, který dnes spravuje Židovská náboženská obec, je možné si v současné době  prohlédnout přibližně 350 zachovalých náhrobků.

Jüdischer Friedhof (Židovský hřbitov)

Seegasse 9, 1090 Wien
vchod přes dům pro seniory Haus Rossau, prohlídky od pondělí do pátku 8-15 hodin

Der jüdische Friedhof in der Seegasse

Židovský hřbitov, Seegasse
You can also download a print-ready version of this image. Download here

© pid / kromus

Kontakt:

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links