By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 5/2013 VIDEO: Pałac Miejski Liechtensteinów


Download Video (MP4, 89 MB)

Komnaty ze stiukowymi sufitami, bogato zdobione wnętrza w neorokokowym stylu, kosztowne jedwabne obicia ścian, starannie odrestaurowane oryginalne meble i misternie wykonane parkiety dzieła Michaela Thoneta łączą się w Pałacu Liechtensteinów w jedną harmonijną całość, dzięki której naszym oczom ukazują się minione epoki. Oba piętra pałacu, który przeszedł trwającą 4 lata gruntowną renowację, są połączone barokowymi schodami, jednymi z najpiękniejszych w Wiedniu. Na dziedzińcu wybudowano trzypiętrowy podziemny magazyn, w którym są przechowywane wszystkie znajdujące się w Wiedniu skarby książęcych kolekcji.

Od maja 2013 r. w ramach zorganizowanych imprez i zwiedzania z przewodnikiem można oglądać wybrane dzieła epoki biedermeieru i klasycyzmu z prywatnej kolekcji sztuki księcia von und zu Liechtenstein. Reprezentacyjne sale pałacu to także miejsce organizacji ekskluzywnych imprez. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się w stałych terminach: w piątki od godz. 17 do 18.30 i są prowadzone w języku niemieckim. Dostępne są także informacje w języku angielskim. Pałac Miejski Liechtensteinów należy, podobnie jak pałac ogrodowy w 9. dzielnicy, do rodzinnych posiadłości książęcego rodu Liechtensteinów, i znajduje się na ulicy Bankgasse, w doskonałej lokalizacji w Środmieściu, blisko Ringstraße, tuż obok Teatru Zamkowego i parku Volksgarten.

Budowę miejskiego Pałacu Liechtensteinów rozpoczęto w 1691 r. na zlecenie hrabiego Dominika Andreasa von Kaunitz, według planów Enrico Zuccalliego. W 1694 r. książę Jan Adam Andrzej I von Liechtenstein zlecił ukończenie budowy Domenico Martinellemu, który na frontowej ścianie budynku od strony Bankgasse umieścił pierwszy monumentalny barokowy portal w Wiedniu. W latach 1836 - 1847 na zlecenie księcia Alojzego II von Liechtenstein dokonano zmiany wystroju pałacu w stylu „drugiego rokoko". W ten oto sposób powstało pierwsze i najważniejsze wnętrze w tym stylu w Wiedniu. W XIX wieku budynek ten zyskał uznanie także ze względu na swe wyposażenie techniczne. Pałac posiadał m.in. windę obsługującą 4 piętra, wewnętrzny domofon z rękawami  z kauczuku i jedwabiu do dostarczania korespondencji, system ogrzewania gorącym powietrzem z otworami nadmuchowymi, starannie wkomponowanymi w okładzinę ścienną. Podczas II wojny światowej bomby i samolot, który spadł na dach pałacu, wyrządziły duże szkody. Ze względu na wielkie straty majątkowe, jakie poniosła rodzina w związku z wydarzeniami w czasie wojny, szkody naprawiono dopiero w latach 1974/76.

Pałac Miejski Liechtensteinów

Bankgasse 9, 1010 Wien
www.palaisliechtenstein.com

Zwiedzanie z przewodnikiem 2013, prosimy o uprzednią rezerwację w dniach: 3 + 17.05, 7 + 21.06, 5 + 19.07, 2 + 23.08, 6 + 20.09, 4 + 18.10, 8 + 22.11, 6 + 20.12.2013, godz. 17 do 18.30

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links