By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Tisková Zpráva Vídeň 5/2013 VIDEO: Lichtenštejnský městský palác


Download Video (MP4, 89 MB)

Reprezentativní sály s barokními štukovými stropy tvoří spolu s bohatými neorokokovými interiéry, vzácnými hedvábnými tapetami, pečlivě restaurovaným originálním nábytkem a s důmyslně sestavenými parketovými podlahami od Michaela Thoneta jeden harmonický celek, který dává návštěvníkům možnost nahlédnout do minulých epoch. Obě vrchní patra městského paláce, který byl v uplynulých čtyřech letech nákladně renovován, jsou propojeny jedním z nejhezčích barokních reprezentativních schodišť ve Vídni. Na nádvoří byl vybudován třípatrový podzemní depozitář, kde jsou uložena hodnotná umělecká díla z knížecích lichtenštejnských sbírek, která se nacházejí ve Vídni.

Od května 2013 mohou návštěvníci v rámci různých akcí nebo při objednaných prohlídkách s průvodcem zhlédnout vybraná díla z epochy biedermeieru a klasicismu ze soukromé umělecké sbírky lichtenštejnských knížat. Reprezentativní sály bývají kromě toho využívány jako exkluzivní prostory pro pořádání různých akcí. Prohlídky pro veřejnost se konají v pevných termínech vždy v pátek od 17 do 18.30 hodin, a to v němčině, přičemž budou mít návštěvníci k dispozici také informace v angličtině. Lichtenštejnský městský palác patří vedle paláce Gartenpalais v 9. vídeňském obvodu k majetku knížecí rodiny Lichtenštejnů a nachází se v ulici Bankgasse v prvotřídní poloze v centru Vídně poblíž okružní třídy Ringstraße, hned vedle divadla Burgtheater a parku Volksgarten.

Lichtenštejnský městský palác se začal stavět v roce 1691 podle plánů Enrika Zuccaliho na popud Dominika Andrease hraběte Kaunitze. V roce 1694 pověřil kníže Jan Adam I. z Lichtenštejna dokončením stavby Domenika Martinelliho, který vytvořil na průčelí do Bankgasse první monumentální barokní portál ve Vídni. Kníže Alois II. z Lichtenštejna dal palác v letech 1836 až 1847 přestavět ve stylu „druhého rokoka". Tak vznikl nejstarší a nejvýznamnější interiér tohoto stylového směru ve Vídni. V 19. století byla tato budova slavná také svými technickými vynálezy, jako byl výtah přes čtyři patra, domovní hlasové zařízení s vnitřní potrubní poštou z kaučuku a hedvábí, horkovzdušné topení s vyfukovacími otvory umělecky integrovanými do obložení stěn. Za druhé světové války byl palác těžce poškozen přímými pumovými zásahy  a pádem letadla. K obnově paláce mohlo kvůli velkým majetkovým ztrátám knížecí rodiny v souvislosti s válečnými událostmi dojít teprve v letech 1974 až 1976.

  • Městský palác Liechtenstein, Bankgasse 9, 1010 Wien, www.palaisliechtenstein.com
  • prohlídky pro veřejnost 2013, nutná rezervace: 3.+ 17.5., 7. + 21.6., 5. + 19.7., 2. + 23.8., 6. + 20.9., 4. + 18.10., 8. + 22.11., 6. + 20.12.2013, 17-18.30 hodin

Kontakt:

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links