By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Tisková Zpráva Vídeň 3/2012 Vídeňský festival 2013


Na zahájení Vídeňského festivalu (10.5.2013) na náměstí Rathausplatz bude vstup volný, proběhne pod heslem „Vídni, Vídni, jen ty jediná..." a vystoupí na něm mj. Angelika Kirchschlagerová, Ernst Molden, Philharmonia Schrammeln Wien a Michael Schade.  Tradičním vrcholem vídeňské koncertní sezony bude Mezinárodní hudební festival, který se pořádá v rámci Vídeňského festivalu, a vystoupí na něm světové orchestry, dirigenti a sólisté první třídy ve skladbách světového formátu.

Dvousté výročí narození Giuseppa Verdiho se pro Vídeňský festival v roce 2013 stalo příležitostí, jak postavit do centra pozornosti hudebního programu vzájemnou fascinaci umění a moci. Závěr Verdiho trilogie, inscenované v rámci Vídeňského festivalu, tvoří představení Il Trovatore (Trubadúr), které je inscenací filmového a operního režiséra Philippa Stölzla, v níž se hudebního vedení ujal mladý izraelský dirigent Omer Meir Wellber. Na festivalu bude rovněž uvedena opera Written on Skin od Georga Benjamina na text Martina Crimpa, která měla senzační úspěch na festivalu v Aix-en-Provence v roce 2012. Festival nabízí také prominentní prostor pro inovativní vídeňské divadelní trendy a uvádí premiéry hudebně dramatických projektů JOIN! a Balada z El Muerta. Řada Into the City se věnuje tématu „hudba a politika" a představuje společenský význam hudby v naší době.

V oblasti činohry má festival na programu například inscenaci Martina Kušejse podle díla Miroslava Krležy V agonii. Krleža, jeden z nejvýznamnějších představitelů chorvatské literatury, popisuje ve své trilogii zánik staré Evropy za první světové války. Christoph Marthaler uvádí svůj neobvyklý hudebně dramatický projekt Poslední dny. Předvečer v historickém zasedacím sále parlamentu, kde se hudebníci, pěvci a herci konfrontují s evropskou politikou po roce 1914. Vídeňské děti aneb Howeverstillalive je nová inscenace podle satirického románu židovského autora Roberta Neumanna a nahlíží do jednoho z vídeňských sklepů v poválečném roce 1946. Pět dětí tu žije ve svérázném společenství strachu, ale také anarchistické svobody.

  • Wiener Festwochen (Vídeňský festival), 10.5.-16.6.2013, www.festwochen.at
  • Internationales Musikfest im Rahmen der Wiener Festwochen (Mezinárodní hudební festival v rámci Vídeňského festivalu), 11.5.-29.6.2013, Wiener Konzerthaus, Lothringerstraße, 1030 Wien, www.konzerthaus.at

Kontakt:

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links