By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 11/2012 Video: Przez Wiedeń metrem i nie tylko


Download Video (mp4, 94MB)

37% dróg wiedeńczycy pokonują środkami komunikacji publicznej (29% samochodami osobowymi, 28% na piechotę i 6% rowerami). Dla wielkiego miasta taki bilans jest więcej niż satysfakcjonujący, a miasto zawdzięcza go doskonałej ofercie miejskiej komunikacji. Jak wykazało studium mobilności, w prawie dwóch trzecich wiedeńskich gospodarstw domowych co najmniej jedna osoba regularnie korzysta ze środków komunikacji publicznej. Metro cieszy się wśród wiedeńczyków szczególnie dużą popularnością, w godzinach szczytu jest najczęściej wybieraną alternatywą dla własnego auta.

5 linii metra, 28 linii tramwajowych i 90 autobusowych przewozi dziennie 2,4 miliona pasażerów, a cała sieć komunikacyjna obejmuje 937 km. Do roku 2020 ze środków komunikacji miejskiej powinno korzystać miliard pasażerów rocznie. Stały rozwój sieci połączeń i oferty przedsiębiorstw komunikacyjnych oraz inwestycje w ochronę środowiska to najważniejsze strategie w tej branży. Na koniec 2013 roku planowane jest przedłużenie linii U2 metra o 4 nowe stacje na położonym na obrzeżach miasta terenie Seestadt Aspern. Już od września 2010 wszystkie wiedeńskie linie metra jeżdżą przez całą dobę w weekendy, czyli w piątkowe i sobotnie noce, oraz w noce poprzedzające dni świąteczne. W nocy metro kursuje co 15 minut, a bilety kosztują tyle co zwykle, bez dopłaty. Kursy codziennych nocnych linii autobusowych, które istnieją już od roku 1995, zostały dopasowane do nowej oferty Wiener Linien.

Od lata 2013 wszystkie autobusy kursujące w Śródmieściu będą miały napęd elektryczny. Autobusy „ElectriCity" są ładowane przez odbieraki prądu, znajdujące się na dachu pojazdu, który na stacjach ładowania na końcowych przystankach za jednym naciśnięciem guzika podnosi się i wraca na dół. Oprócz tego ekologiczne autobusy gromadzą w akumulatorach energię zyskaną podczas hamowania. Także wagony metra i tramwaje nowszej konstrukcji odprowadzają do sieci energię hamowania, dzięki czemu są to pojazdy wyjątkowo energooszczędne.

Dla gości odwiedzających Wiedeń tanim sposobem na podróżowanie po Wiedniu środkami komunikacji publicznej  jest karta wiedeńska (Wien-Karte). W październiku 2012 roku otrzymała ona wyróżnienie austriackiego automobilklubu ÖAMTC i jego 17 klubów partnerskich za najlepszą ofertę wśród 16 europejskich kart miejskich. Karta wiedeńska kosztuje 19,90 euro i zapewnia 72 godziny bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami w Wiedniu oraz ponad 210 zniżek w wiedeńskich muzeach, winiarniach, kawiarniach itd. Kto woli kupować pojedyncze bilety, na stacjach metra może skorzystać z automatów, które można obsługiwać łącznie w 11 językach.

www.wienerlinien.at

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links