By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 11/2012 Ponowne otwarcie Kunstkamery w Wiedniu


Zamknięcie Kunstkamery w Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu w 2002 roku było konieczne ze względów technicznych i budowlanych. Po gruntownym remoncie i powiększeniu pomieszczeń 1.03.2012 słynna kolekcja precjozów zaprezentuje się w pełnym blasku. Nowa wystawa obejmuje ponad 2200 eksponatów, prezentowanych na powierzchni ok. 2700 m²  w 20 salach tematycznych. Do najcenniejszych z nich należą wybitne wyroby złotnicze, takie jak słynna Saliera Benvenuto Celliniego, wspaniałe rzeźby, m.in. Piękna Madonna z Czeskiego Krumlowa, kunsztowne statuetki z brązu, filigranowe figurki z kości słoniowej o osobliwych kształtach, misternie wykonane naczynia z kamienia, jak również cenne zegary, skomplikowane automaty, zadziwiające przyrządy naukowe, drogocenne gry i wiele innych.

Eksponaty wiedeńskiej Kunstkamery pochodzą ze skarbców i gabinetów osobliwości, prowadzonych przez Habsburgów w okresie późnego średniowiecza, renesansu i baroku. Nadzwyczajnej jakości elementy kolekcji były wykonywane lub kupowane na zlecenie cesarza albo członków dynastii. Gabinety osobliwości powstawały w okresie renesansu i baroku i miały charakter uniwersalnych encyklopedycznych zbiorów, których celem było gromadzenie osiągnięć współczesnej wiedzy. Szczególnie warte uwagi były okazy rzadkie, osobliwe i nadzwyczajne. Książęta kolekcjonowali rzeczy egzotyczne i unikatowe, którym często przypisywano również magiczne działanie - na przykład szlachetne kamienie, strusie jaja, korale albo zęby rekina, które wówczas uważano za smocze języki. Z tych naturalnych produktów artyści tworzyli mistrzowskie dzieła sztuki.

Wiedeńska Kunstkamera

Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu
Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien
www.khm.at

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links