By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 11/2012 Nowy blask Pałacu Liechtensteinów


Miejski Pałac Liechtensteinów w 1. dzielnicy należy - podobnie jak pałac ogrodowy w 9. dzielnicy - do rodzinnych posiadłości książęcego rodu Liechtensteinów. Pałac stoi przy Bankgasse, posiada więc doskonałą lokalizację w wiedeńskim Śródmieściu, w pobliżu Ringstraße, tuż obok Teatru Zamkowego i parku Volksgarten. Termin zakończenia pracochłonnej renowacji wyznaczono na wiosnę 2013 roku.

Oba piętra pałacu miejskiego są wyposażone w barokowe schody, uważane za jedne z najpiękniejszych w Wiedniu. Barokowe stiukowe sufity pałacowych komnat, bogato zdobione w neorokokowym stylu, łączą się w harmonijną całość z oryginalnym umeblowaniem, kosztownymi jedwabnymi obiciami i misternie wykonanymi parkietami dzieła Michaela Thoneta, pozwalając zwiedzającym wejrzeć na chwilę w minione epoki. Na dziedzińcu wybudowano trzypiętrowy podziemny magazyn, w którym zostaną umieszczone wszystkie znajdujące się w Wiedniu skarby książęcych kolekcji. Wybrane dzieła sztuki okresu biedermeieru i klasycyzmu z prywatnej kolekcji sztuki księcia von und zu Liechtenstein będzie można oglądać w ramach zorganizowanych imprez i zarezerwowanych wycieczek z przewodnikiem. Reprezentacyjne sale pałacu miejskiego to także ekskluzywne miejsce organizacji imprez.

Budowa miejskiego Pałacu Liechtensteinów została rozpoczęta w 1691 roku na zlecenie hrabiego Dominika Andreasa von Kaunitz według planów Enrico Zuccalliego. W 1694 roku książę Jan Adam Andrzej I von Liechtenstein zlecił ukończenie budowy Domenico Martinellemu, który na frontowej ścianie budynku od strony Bankgasse stworzył pierwszy monumentalny barokowy portal w Wiedniu. W latach 1836 - 1847 na zlecenie księcia Alojzego II von Liechtenstein dokonano zmiany wystroju pałacu w stylu „drugiego rokoko". W ten oto sposób powstało pierwsze i najważniejsze wnętrze w tym stylu w Wiedniu. W XIX wieku budynek ten zyskał uznanie także ze względu na wyposażenie techniczne. Pałac posiadał m.in. windę obsługującą 4 piętra, wewnętrzny domofon z rękawami  z kauczuku i jedwabiu do dostarczania korespondencji, system ogrzewania gorącym powietrzem z otworami nadmuchowymi kunsztownie wkomponowanymi w okładzinę ścienną. Podczas II wojny światowej bomby i samolot, który spadł na dach pałacu, wyrządziły duże szkody. Ze względu na wielkie straty majątkowe, jakie poniosła rodzina w związku z wydarzeniami w czasie wojny, naprawa szkód nastąpiła dopiero w latach 1974/76.

Pałac miejski Liechtensteinów

Bankgasse 9, 1010 Wien
www.palaisliechtenstein.com

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links