By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Tisková Zpráva Vídeň 11/2012 Video: Vídeňská městská doprava


Download Video (mp4, 94MB)

Ve Vídni se 37 procent cest uskuteční veřejnými dopravními prostředky (29 procent osobními auty, 28 procent pěšky a šest procent na kole). Tato potěšující bilance, která není u velkoměsta zcela běžná, souvisí s vynikající nabídkou městské veřejné dopravy ve Vídni. Ze speciální studie o mobilitě vyplývá, že v téměř ve dvou třetinách vídeňských domácností cestuje alespoň jedna osoba pravidelně veřejnými dopravními prostředky. Zvláště metro si obyvatelé Vídně velmi oblíbili a je i v časech dopravní špičky oblíbenou alternativou k autu.

Pět linek metra, 28 tramvajových a 90 autobusových linek dopraví každý den 2,4 milionu cestujících. Celá dopravní síť je dlouhá 937 kilometrů. Do roku 2020 se má počet cestujících veřejnou dopravou ročně zvýšit na miliardu. Soustavná výstavba sítě linek a dopravní nabídky a také investice do ochrany klimatu patří k nejdůležitějším strategiím v tomto oboru. Koncem roku 2013 bude linka metra U2 prodloužena o další čtyři stanice až do rozvojové části města Seestadt Aspern. Již od září roku 2010 jezdí všechny vídeňské linky metra o víkendu, a o svátcích celých 24 hodin. Noční metro jezdí v patnáctiminutových intervalech a lze v něm jezdit s běžnými jízdenkami bez jakékoliv přirážky. Každodenní síť vídeňských nočních autobusů, která existuje už od roku 1995, byla přizpůsobena novým službám vídeňského dopravního podniku Wiener Linien.

Autobusové linky v centru města budou jezdit od léta roku 2013 plně elektricky. ElectriCitybusse se nabíjejí ze zařízení na střeše autobusu odebírajícího proud. Toto zařízení se zapíná a vypíná stisknutím knoflíku v nabíjecích stanicích na konečných zastávkách. Ekologické autobusy vrací navíc energii získanou při brždění zpátky do akumulátorů. Také soupravy metra a tramvají nové konstrukce vrací energii získanou při brždění zpátky do sítě, a proto jsou zvláště energeticky úsporné.

Návštěvníci, kteří jezdí po Vídni veřejnými dopravními prostředky, si mohou pořídit speciální kartu Wien-Karte. V říjnu roku 2012 byla ve srovnávací studii rakouského automotoklubu ÖAMTC a jeho 17 partnerských podniků vyznamenána jako nejlepší mezi 16 evropskými kartami tohoto typu. Wien-Karte stojí 19,90 eura a umožňuje 72 hodin volné jízdy všemi vídeňskými dopravními prostředky a kromě toho obsahuje více než 210 slev ve vídeňských muzeích, vinných šencích, kavárnách atd. Kdo si raději kupuje jen samotnou jízdenku, může  tuto transakci uskutečnit v automatech na stanicích metra v celkem jedenácti jazycích.

www.wienerlinien.at

Kontakt:

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links