By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Tisková Zpráva Vídeň 11/2012 Znovuotevření kabinetu umění Kunstkammer Wien


Kabinet umění ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu musel být kvůli svému stavebnímu a technickému stavu v roce 2002 uzavřen. Po zásadní rekonstrukci a rozšíření prostorů se sbírka uměleckých klenotů představí od 1.3. 2012 znovu v celé své kráse. Nová expozice kabinetu umění zahrnuje více než 2200 uměleckých předmětů, které jsou představeny ve dvaceti tematicky uspořádaných sálech o celkové ploše přibližně 2.700 m². K vrcholným dílům sbírky patří vynikající zlatnické práce jako proslulá slánka (Saliera) od Benvenuta Celliniho, špičková sochařská díla jako Krumlovská madona, mistrovské bronzové sošky,  jemně propracované předměty ze slonoviny, virtuózní kamenné nádoby, ale také hodnotné hodiny, důmyslné automaty, pozoruhodné vědecké přístroje, drahocenné hry a mnoho dalších exponátů.

Sbírky kabinetu umění Kunstkammer Wien pocházejí z habsburských klenotnic a kabinetů kuriozit z období pozdního středověku, renesance a baroka.  Sbírkové předměty mimořádné kvality si kdysi objednal či získal sám císař nebo členové císařské rodiny. Kabinety umění a kabinety kuriozit vznikaly v éře renesance a baroku jako encyklopedické univerzální sbírky, které měly obsáhnout veškeré dobové vědění. Zájem sběratelů se zaměřoval na vzácné, kuriózní a neobvyklé předměty. Příslušníci vyšší šlechty sbírali exotické a vzácné materiály, jimž se často připisoval magický účinek, například drahokamy, pštrosí vejce, koráli nebo žraločí zuby, které byly považovány za dračí jazyky. Umělci vytvářeli z těchto přírodnin mistrovské kabinetní exponáty.

Kunstkammer Wien

Kunsthistorisches Museum
od 1.3. 2013, otevření 28.2. 2013
Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien
www.khm.at

Kontakt:

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links