By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 04/2012 WIDEO Wienerlied


Download Video (mp4, 135MB)

Download Video transcript

Wienerlied to fenomen nie tylko muzyczny, ale przede wszystkim społeczno - kulturalny, twierdzi Susanne Schedtler, dyrektor instytutu Wiener Volksliedwerk, zajmującego się naukowym badaniem muzyki ludowej Wiednia. Literaturoznawca Harry Zohn określa pieśń wiedeńską, która już od około 150 lat stanowi oddzielny gatunek, jako "muzyczno - literackie poprawianie własnego wizerunku przez wiedeńczyków". Pieśń wiedeńską charakteryzuje mnogość chromatycznych i harmonicznych zwrotów i liczne zmiany tempa. Niektóre utwory nie mogą wyprzeć się także pokrewieństwa z dziewiętnastowiecznymi pieśniami regionu alpejskiego. Stale obecnymi tematami pieśni są miłość, wino, śmierć - i oczywiście niezrównany Wiedeń.

Volksliedwerk szacuje, że istnieje około 70 000 pieśni wiedeńskich. Dzisiejsi muzycy wiedeńscy w swym repertuarze mogą mieć ich kilkaset . Instytut przechowuje w swoim archiwum tysiące kart z pieśniami, śpiewniki, utwory instrumentalne oraz dokumenty audio i wideo. Oprócz koncertów ludowej muzyki wiedeńskiej, austriackiej i światowej od 2000 roku Volksliedwerk organizuje także festiwal wean hean (= po wiedeńsku "usłyszeć Wiedeń"), którego koncerty koncentrują się na dawnej i nowej pieśni wiedeńskiej. Od lat 70. XX wieku wiedeńska muzyka przeżywa rozkwit. Nie brakuje aktywnych młodych muzyków. W minionych latach powstało wiele formacji, z jednej strony mocno przywiązanych do tradycji, z drugiej tworzących własny muzyczny język.

  • Wiener Volksliedwerk, Gallitzinstraße 1, 1160 Wiedeń, www.wvlw.at
  • wean hean, Festiwal Pieśni Wiedeńskiej, 19.04- 23.05.2012, www.weanhean.at

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links