By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 03/2012 VIDEO: Klimt 2012


Download Video (mp4, 140MB)

Download Video transcript

Gustav Klimt zrewolucjonizował malarstwo. Jego zdobione złoceniami obrazy są obecnie zaliczane do najdroższych na świecie. Niezwykłe portrety kobiet dokumentują społeczny awans mieszczaństwa. Pod względem artystycznym twórczość Klimta ilustruje drogę od „epoki Ringstrasse" do początków abstrakcji. Dzieła Klimta wywołały w Austrii wiele krytyki, za granicą zaś zdobywały liczne nagrody. W 1918 roku Klimt zmarł w wyniku doznanego udaru.

Dzieła Gustava Klimta fascynują do dziś, wiele z nich można oglądać w wiedeńskich muzeach. W Górnym Belwederze można zobaczyć najsłynniejszy chyba obraz Klimta - „Pocałunek", który zmienił świat malarstwa i do dziś, wraz ze swym twórcą, jest symbolem narodzin modernizmu. Pawilon Secesji Wiedeńskiej, której współzałożycielem był Klimt, jest nie tylko jednym z najpiękniejszych zabytków miasta, ale również mieści w sobie słynny „Fryz Beethovena". Umieszczony w 1902 roku na trzech ścianach cykl obrazów (34 x 2 m) jest poświęcony kompozytorowi Ludwigowi van Beethovenowi.

Na klatce schodowej Muzeum Historii Sztuk Pięknych można podziwiać 40 obrazów umieszczonych na żagielkach sklepień i w interkolumniach, które zdobią wąskie fragmenty ścian pomiędzy łukami a kolumnami. Jedenaście z nich stworzył Gustav Klimt, pozostałe jego brat Ernst i Franz Matsch. Przedstawiają one historię sztuki i rzemiosła artystycznego od ich początków, sięgających starożytnego Egiptu, po czasy współczesne. Stworzone przez Gustava Klimta cenne szkice malowideł sufitowych, przeznaczonych do klatek schodowych Teatru Zamkowego, zostały odnalezione w latach 90. XX wieku na strychu teatru i uratowane przed zniszczeniem.  Dzisiaj szkice te, zawierające także jedyny autoportret artysty, są wystawione w specjalnej „Sali Klimta". Można je oglądać w ramach zwiedzania z przewodnikiem (podobnie jak obrazy na suficie klatki schodowej).

Wspólnie z Josefem Hoffmannem Klimt opracował wystrój wnętrza Pałacu Stoclet w Brukseli, dla którego w latach 1905 - 1909 zaprojektował tzw. „Fryz Stoclet". Dziewięć roboczych szkiców do fryzu można obecnie oglądać w austriackim Muzeum Sztuki Stosowanej (MAK). Oprócz tego MAK posiada pamiątki po słynnych Warsztatach Wiedeńskich - szkice, zbiory modeli, albumy, oryginalne próbki materiałów, hafty oraz całe archiwum firmowe.

  • Górny Belweder, Prinz-Eugen-Straße 27, 1030 Wiedeń, www.belvedere.at
  • Secesja, Friedrichstraße 12, 1010 Wiedeń, www.secession.at
  • Muzeum Historii Sztuk Pięknych, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wiedeń, www.khm.at
  • Teatr Zamkowy, Dr.-Karl-Lueger-Ring 2, 1010 Wiedeń, www.burgtheater.at
  • Austriackie Muzeum Sztuki Stosowanej / Sztuki Współczesnej MAK, Stubenring 5, 1010 Wiedeń, www.mak.at

 

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links