By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 03/2012 Tylko w Wiedniu: Katedra Św. Szczepana


Katedra Św. Szczepana stoi na historycznym placu w sercu Wiednia. Na dzisiejszym placu Św. Szczepana archeolodzy odnaleźli późnoantyczne groby z IV. wieku. Początki katedry sięgają roku 1147, kiedy to poświęcono pierwszy kościół wybudowany w stylu romańskim. Rok ten jest uznawany za rok powstania katedry. W XIII wieku kościół został powiększony o drugą romańską budowlę. Z tego okresu zachowała się między innymi tzw. Brama Olbrzymów (Riesentor - główne wejście do świątyni), znajdująca się w zachodniej fasadzie katedry. W 1359 roku położenie kamienia węgielnego pod południową wieżę rozpoczęło rozbudowę kościoła w stylu gotyckim. Dzisiaj katedra mierząca łącznie 107 m długości i 34 m szerokości jest uważana za jedną z najważniejszych budowli dojrzałego i późnego gotyku środkowej Europy.

"Steffl" - jak nazywają katedrę wiedeńczycy, wyróżnia się potężnym spadzistym dachem zdobionym wzorem z kolorowych dachówek i samotnie stojącą gotycką wieżą południową. W swoim wnętrzu katedra kryje szereg dzieł sztuki, takich jak grobowiec cesarza Fryderyka III, bogato zdobiona późnogotycka kazalnica, gotycki ołtarz skrzydłowy z 1447 roku ("Ołtarz z Wiener Neustadt") oraz grobowiec księcia Eugeniusza Sabaudzkiego (1754). Ogromne wrażenie robi także bogata plastyczna ornamentyka, zdobiąca filary we wnętrzu i na zewnątrz kościoła. Adolf Loos określił wnętrze katedry Św. Szczepana jako "najbardziej uroczyste kościelne wnętrze na świecie" (w "Trotzdem"). Wokół tej monumentalnej budowli i jej historii narosły z czasem liczne legendy i mity.

Katedra Św. Szczepana jest symbolem Wiednia, a największy dzwon katedry - Pummerin - jego głosem. Jest zawieszony w wieży północnej i waży ponad 21 ton. Można go usłyszeć w najważniejsze święta kościelne i przy specjalnych okazjach, jak na przykład wybór papieża. Oczywiście także o północy w sylwestra, gdy na ulicach wokół katedry wiedeńczycy, tańcząc walca, witają Nowy Rok.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links