Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

You are here:

Wiedeńskie informacje prasowe 07/2020 Lato w Wiedniu: warte przeżycia, bezpieczne, czyste

W rankingu Global Liveability Index przygotowanym przez „Economist Intelligence Unit” Wiedeń zajął pierwsze miejsce w 2018 i 2019 roku, podobnie jak w zestawieniu Smart City Strategy Index firmy konsultingowej Roland Berger. W kategorii „Place” rankingu Anholt-Ipsos City Brands Index na 2020 rok, który obejmuje takie obszary jak klimat, czystość, wygląd budynków i krajobraz, Wiedeń również stanął na najwyższym stopniu podium. W kwietniu 2020 roku przyznano Wiedniowi, jako najbardziej zielonemu miastu świata, pierwsze miejsce w zestawieniu World’s 10 Greenest Cities (agencji konsultingowej Resonance) za tereny zielone, komunikację publiczną i zrównoważony rozwój. Dzięki podjęciu adekwatnych środków bezpieczeństwa i odpowiedniej infrastrukturze medycznej w czerwcu 2020 roku Wiedeń znalazł się na liście 20 najbezpieczniejszych destynacji turystycznych w Europie, opracowanej przez portal turystyczny European Best Destinations, jako jedno z nielicznych dużych miast najmniej dotkniętych przez wirusa SARS-CoV-2.

Środki bezpieczeństwa dla odwiedzających Wiedeń

Kto pomimo przestrzegania wszystkich środków bezpieczeństwa zachoruje podczas urlopu w Wiedniu, może w pełni zaufać kompleksowym procedurom higieny i bezpieczeństwa wdrożonym przez miasto. Osoby z podejrzeniem zachorowania na COVID-19 lub osoby przyjezdne z lekkimi objawami chorobowymi, które nie mają możliwości odbycia kwarantanny domowej, w razie potrzeby mogą zostać umieszczone w odpowiednich placówkach w mieście. Według najnowszych danych, miasto Wiedeń dysponuje w sumie ok. 6.000 miejsc w 30 obiektach.

Osoby, które udają się na kwarantannę w jednej z placówek udostępnionych przez miasto na podstawie zarządzenia bądź decyzji urzędowej (na mocy ustawy o zwalczaniu epidemii), nie ponoszą kosztów pobytu. Turyści mogą odbyć kwarantannę także w hotelu – o ile takiej opcji nie stoi na przeszkodzie zarządzenie z urzędu – jednakże w takiej sytuacji sami płacą za pobyt. Decyzja o możliwości przetransportowania zakażonej lub chorej osoby do domu jest podejmowana indywidualnie i zależy m.in. od jej stanu zdrowia i drogi, jaką musi przebyć.

Biuro Promocji Wiednia WienTourismus opracował dla branży hotelowej szczegółowe instrukcje postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania na COVID-19 (przez gościa lub pracownika). Są one dostępne na stronie B2B WienTourismus. Dodatkowo Biuro Promocji Wiednia WienTourismus i Wiedeńska Izba Gospodarcza zaprezentowały higieniczny znak jakości dla hoteli o nazwie „Safe Stay”. Wiedeń współpracuje również przy pierwszej globalnej marce bezpieczeństwa „Save Travels”.

Contact

Vienna Tourist Board
Helena Hartlauer
Media Relations
Tel. (+ 43 1) 211 14-364